...

High school sports schedules for May 6, 2024


by:


Sunday, May 5, 2024 | 10:12 pm


High school

baseball

Monday schedule

Class 6A

Section 2

Norwin in Baldwin4 p.m

Class 5A

Section 1

Fox Chapel in Respectable job7 pm

Franklin Regional in Ben Trafford4 p.m

Gate in Ben Hills4 p.m

Class 3A

Section 1

Elwood City in Shenango4 p.m

Mohawk in Riverside4 p.m

Neshannock in Quaker Valley4:15 p.m

Section 3

Deer lakes in the valley4 p.m

Derry in Shady Side Academy4 p.m

East Allegheny in Free port4:15 p.m

Section 4

Greensburg Salem in Young4 p.m

McGuffey In Waynesburg, 4 p.m

Southmorland in Mount Pleasant4 p.m

Class 2A

Section 1

Pete Center in Washington7 pm

Burgettstown in Frazier4 p.m

Chartier-Houston in Charleroi4 p.m

Section 2

Aliquippa In Laurel, 4:15 p.m

freedom in North gate4 p.m

Our Lady of the Sacred Heart in Seton LaSalle4 p.m

South side in New Brighton4 p.m

Section 3

Brentwood in Sera Catholic4:15 p.m

Greensburg Central Catholic in River view4 p.m

Jeanette in Ligonier Valley4 p.m

Class A

Section 1

California in West Green7 pm

Carmichael in Mapletown4 p.m

Fort Cherry in Jefferson Morgan4 p.m

Section 2

Rochester in Western beaver4 p.m

Springdale in union4 p.m

Youssef Street in Summit Academy4 p.m

Section 3

Carlinton in Sewickley Academy4 p.m

Clairton in Monessen4 p.m

Cornell in Eden Christian4 p.m

Change the oath

Avonworth in Schaller4 p.m

Bishop Canvin in steel valley3:30 pm

Brashear in Keystone Oaks4 p.m

hampton in Mars4 p.m

Indiana in Upper St. Clair7 pm

Kiski district in Armstrong3:45 p.m

Notch in Burrell4 p.m

Laurel Heights in Brownsville4:15 p.m

Montour in South Fayette4 p.m

moon in black Hawk4 p.m

Lebanon mountain in Chartier Valley4:15 p.m

Nazareth Preparatory School in McKeesport4 p.m

Northern Catholic in butler7 pm

North Hills in Woodland Hills4 p.m

Ringgold in Bethel Park4 p.m

Stu rocks in Winchester Thurston3 p.m

Thomas Jefferson in Trinity7 pm

Upper St. Clair in Canon Macmillan4 p.m

Softball

Monday schedule

Class 6A

Section 1

North Allegheny in Lebanon mountain4 p.m

Norwin in Hempfield4 p.m

Pine-Richland in Canon Macmillan4:15 p.m

Seneca Valley in butler4 p.m

Class 4A

Section 3

Chartier Valley in Umbridge4 p.m

Class 2A

Section 3

Bentworth in Our Lady of the Sacred Heart5:15 p.m

Pete Center in Burgettstown4 p.m

Class A

Section 1

Sewickley Academy in Cornell3:30 pm

Section 2

Carmichael in Jefferson Morgan4 p.m

West Green in Avila4 p.m

Section 3

Jeanette in Frazier4:30 p.m

Youssef Street in Monessen4 p.m

Change the oath

Apollo Ridge in Leechburg4 p.m

Armstrong in Neshannock4:15 p.m

black Hawk in Mohawk4:30 p.m

Brownsville in Laurel Heights4 p.m

Connellsville in Ben Trafford4 p.m

Deer lakes in Fox Chapel3:45 p.m

freedom in South side4 p.m

Gate in Ben Hills4 p.m

Greensburg Salem in Greensburg Central Catholic4 p.m

Indiana in Punxsutawney4:30 p.m

Keystone Oaks in Peters Township4:30 p.m

Notch In Karnes City at 4 p.m

Mars In the Highlands at 4:15 p.m

Montour in Seton LaSalle7 pm

New castle in Shenango4 p.m

North Garrett (Maryland) in Albert Gallatin4 p.m

North gate in Shady Side Academy4:30 p.m

North Hills in Avonworth7 pm

Respectable job At Upper St. Clair, 7 p.m

Ringgold in Charleroi4 p.m

Rochester in Western beaver4 p.m

Schaller in hampton4 p.m

South Fayette In Beaver, 4:15 p.m

Southmorland in Bill Vernon4 p.m

Thomas Jefferson in Elizabeth forward4:15 p.m

Uniontown in South Park4 p.m

Western beaver in union4 p.m

Woodland Hills in steel valley3:30 pm

Tennis

children

WPIAL team playoffs

Semi-finals

Monday schedule

Class 3A

Fox Chapel Vs. North Allegheny and at Sewickley Academy, 3:30 p.m.; Upper St. Clair, opposite the gate at Bethel Park3:30 pm

Class 2A

Sewickley Academy Vs. South Park And at Shady Side Academy, at 3:30 p.m.; Quaker Valley against. Northern Catholic In North Allegheny at 3:30 p.m

a path

WPIAL team championship

Tuesday schedule

Class 3A

in West Mifflin

children

Norwin, North Allegheny, Butler, Penn Trafford, 3 p.m

girls

Norwin, North Allegheny, North Catholic, Mount Lebanon, 3 p.m

Class 2A

in Peters Township

children

HopewellGreensburg Central Catholic, Quaker Valley, Elwood City3 p.m

girls

shenango, Fort CherryQuaker Valley, Notch, 3 p.m

volleyball

children

Monday schedule

Class 2A

Section 3

Seton LaSalle at Steele Valley, 4:45 p.m

South Fayette in Trinity7:30 p.m

Change the oath

Derry At Fox Church at 7 p.m

Montour at North Hills, 7 p.m

Northern Catholic and Central Catholic, 7:30 p.m

South Park in Bishop Canvin6:30 pm

All schedules are subject to change. To report results or schedule changes, email ptrsports@tribive.com. Visit TribHSSN.tribive.com/scores for scores, stats, standings and box scores from across Western Pennsylvania.





Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

PLZ DISABLE YOUR ADBLOCK AND REFRESH THE PAGE