...

Austin Area High School Sports Awards:Spring sports nominees


Austin Area High School Sports Awards, presented by thomas c. Henry Lu, is proud to announce our spring sports nominees. The winners will be announced during the live show that will be held on June 12 at The Long Center: Dell Hall in Austin.

The Austin Area High School Sports Awards Gala, one of 20 regional showcases across the United States, is a nine-month student-athlete recognition program that will culminate in a red carpet show this spring. The parade will honor athletes, coaches and teams from throughout the Austin area that play in sanctioned Texas high school sports.

During the live show, these nominees will be honored, along with the Players of the Year from fall and winter sports. The awards show will also include other major awards for on- and off-the-field accomplishments for student-athletes, coaches and teams, including the Valor Award, Coach of the Year, Team of the Year, and Boys and Girls Athlete. Awards of the year.

All candidates who RSVP will receive free tickets to the event for free thanks to our sponsors. Click here to register.

Guests of athletes can Buy tickets at this link.

Read more about the show and sign up for updates here.

Austin Area High School Sports Awards, Spring Nominees

Nominees for the Best Baseball Player Award:

Chris Albrooks, Round Rock High School – JR

Cady Davis, Cedar Park High School – Sr

Sam DeLong, Round Rock High School – Sr

Theo Gillen, Westlake High School – Sr

Jackson Gula, Westwood High School – Sr

Hudson Hartgrove, Cedar Ridge High School – Sr

Reyes Herrera, Georgetown High School – Sr

Riley Leininger, Georgetown High School – Sr

Kaden Lyons, Lake Travis High School – SR

Ethan McLean, Johnson High School – Sr

Blaise Milam, Liberty Hill High School – Sr

Cole Miller, Bowie High School – Sr

Landon Miller, Ross High School – Sr

Ridge Morgan, Westwood High School – Sr

Brady Richardson, Cedar Park High School – Sr

Cooper Rummel, Dripping Springs High School – JR

Oscar Salazar, Ross High School – Sr

Ethan Sanders, Vista Ridge High School – JR

Gavin Schlotterback, Lake Travis High School – SR

Gavin Silva, Ross High School – Sr

Ed Small, Anderson High School – JR

Sam Stevens, McCallum High School – Sr

Taylor Tracy, Dripping Springs High School – JR

Andre Wood, Vista Ridge High School – Sr

Nominees for Boys Golfer of the Year, sponsored by Golfweek:

Jackson Bandelier, Vandegrift High School – JR

Jackson Donaldson, Wimberley High School – Sr

Ethan Dufresne, Lake Travis High School – Sr

Elijah Galvan, Lake Travis High School – S.R

Sterling Hurd, Westlake High School – SO

Luke Nolan, Lake Travis High School – SR

Nominees for Girls’ Golfer of the Year, sponsored by Golfweek:

Addison Bandelier, Vandegrift High School – Fr

Isabel Emanuels, Westlake High School – SO

Sydney Givens, Vandegrift High School – SR

Danica Lundgren, Vandegrift High School – SR

Mabry McMahan, Westlake High School – Sr

Swetha Satish, Vandegrift High School – JR

Nominees for the Best Boys Soccer Player Award:

Carsten Albrecht, Bowie High School – SR

Amy Aranda, Vandegrift High School – Sr

Austin Bent, Ross High School – Sr

Jake Ciccarello, Bowie High School – SR

Griffin Crowley, Bowie High School – SR

Lawrence Doe, John P. Connally High School – SR

Tito Don Juan, Glenn High School – JR

William Fagerberg, Westlake High School – S.R

Orlando Frias, John P. Connally High School – Sr

Luke Hawley, Vandegrift High School – So

Johannes Heinemann, High School of the Academy of Liberal Arts and Sciences – SR

Rory Jacobs, Vandegrift High School – SR

Alexa Lozoya, Vice High School – Sr

Nohan Mahmoud, Round Rock High School – SAR

Kyler Marchant, Glenn High School – JR

Luis Martinez, Pflugerville High School – Sr

J. Mossolder, Vista Ridge High School – S.R

Charlie Reid, Vandegrift High School – Sr

Vince Rodriguez, Glenn High School – Sr

Alexis Salgado, Stony Point High School – Sr

Speight Toohey, McCallum High School – G.R

Martin Valdes, Georgetown High School – Sr

Christian Vargas, Georgetown High School – Sr

Eli Walkup, Weiss High School – Sr

Candidates for the Best Girls Soccer Player Award:

Margaret Barton, Westlake High School – Sr

Kylie Bernal, Leander High School – JR

Kaya Bullock, Round Rock High School – JR

AJ Carlson, Westlake High School – JR

Amelia Clark, Lake Travis High School – SO

Paige Davis, Leander High School – Sr

Brooklyn Escobar, Liberty Hill High School – J.R

Brecken Ferrell, Lake Travis High School – SO

Maria Frazier, Leander High School – Sr

Ava Grosso, Bowie High School – JR

Sloan Guion, Round Rock High School – J.R

Lauryn Hill, St. Michael’s Catholic Academy – JR

Jaden Geiger, Johnson High School – JR

Lani Kalso, St. Michael’s Catholic Academy – SR

Sophia Martin, Westlake High School – SO

AJ Mayock, Round Rock High School – S.R

Kaylee McKinley, Hendrickson High School – JR

Claire Navarro, Anderson High School – G.R

Finlay Newell, Georgetown High School – SO

Maria Reyes, Ross High School – JR

Gracie Ruthven, Anderson High School – G.R

Kylie Snell, Ross High School – SO

Sam Walker, Westwood High School – G.R

Mia Wylie, Westwood High School – SO

Softball Player of the Year nominees:

Hayden Anderson, Dripping Springs High School – S.R

Katelyn Beckerle, Leander High School – SR

Caitlin Benningfield, Cedar Ridge High School – JR

Gwen Burnett, Llano High School – SR

Jessica Cantrell, Elgin High School – Sr

Cambri Krieger, Georgetown High School – S.R

Valeria Finney, Bowie High School – JR

Jay Lynn Flores, Dripping Springs High School – JR

Anya German, Bowie High School – SR

Rachel Grundy, Leander High School – SO

Taylor Haywood, Hyde Park High School – SR

Brantley Lavas, Round Rock High School – SR

Isabella Loredo Aumiller, Glenn High School – SO

Skye Perez, Hyde Park High School – SR

Madison Pinzon, Lake Travis High School – JR

Mia Rincon, Westlake High School – Sr

Juliana Rodriguez, Lake Travis High School – Sr

Tiffany Sanchez, Del Valle High School – Real

Addison Shiflett, Liberty Hill High School – Sr

Riley Slim, Liberty Hill High School – SR

Maddie Strader, Leander High School – SR

Kendall Ward, Cedar Ridge High School – SR

Brooke Wells, Vista Ridge High School – Sr

Sierra Weiner, Cedar Ridge High School – SR

Nominees for the Boys’ Tennis Player of the Year Award:

Leon Chen, Westwood High School – Sr

William Joe, Academy of Liberal Arts and Sciences High School – S.R

Luke Riesbeck, Westlake High School – JR

Sibi Raja, Westwood High School – JR

Daniel Chang, Westwood High School – SO

Devon Chang, Westwood High School – SO

Nominees for the Best Girls Tennis Player Award:

Julianna Creel, Lake Travis High School – SR

Anoye Duduka, Westwood High School – JR

Dana Kradonek, Westwood High School – Sr

Riley Michna, Taylor High School – So

Simrin Jacob, Westwood High School – Sr

Jania Thilapati, Westwood High School – SO

Nominees for the Boys’ Track and Field Athlete of the Year Award:

Ramones Adams, Bastrop High School – JR

Austin Diggs, La Grange High School – Sr

Xavier Dromgoole, Round Rock High School – Sr

Swade Griffin, Lago Vista High School – J.R

Carson McCoy, Thorndale High School – Sr

Joseph Wenen, Georgetown High School – Sr

Nominees for the Best Female Athlete in Track and Field Award:

Isabelle Conde de Frankenberg, Cedar Park High School – S.R

Kaylon Metcalfe, Giddings High School – SR

Faith Murphy, Anderson High School – JR

Lily Mozzi, Georgetown High School – JR

Bethany Breus, Thorndale High School – Fr

Emma Wade, Vista Ridge High School – JR



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

PLZ DISABLE YOUR ADBLOCK AND REFRESH THE PAGE